به نام خدا

گزارش صعود به قله لاله زار كرمان (4360m)

پنجشنبه مورخ 18/8/85 الي جمعه مورخ 19/8/85

همنوردان : هيئت كوهنوردي مس سرچشمه

ساعت13:00 پنجشنبه مورخ 18/8/85  كرمان را با ماشين شخصي از طريق جاده كرمان – بافت  به سمت لاله زار ، بخشي زيبا از توابع بردسير كه در دامنه ارتفاعات سربه فلك كشيده لاله زار واقع شده حركت كردم . پس از طي 100Km از جاده بافت به دوراهي لاله زار مي رسيم و با ادامه دان حدود 20Km و گذر از كنار روستا هاي     به سردترين شهر استان كرمان كه بعد از قمصر كاشان در زمينه گل محمدي ( گلابگيري) صاحب شهرت مي باشد مي رسيم(ارتفاع لاله زار 2700m) . طبق قرار قبلي وعده ديدار با ساير اعضاي گروه كه ساعت 10:00 از سرچشمه حركت كرده بودند در اين محل حدود ساعت 14:00 بود ولي با تاخير دوستان و وقت زيادي كه بنده داشتم با پرس و جو از افراد محلي جهت بازديد از محل شب ماني (چادرهاي هلال احمر ) در محدوده سد ، حدود 4Km جاده خاكي را طي نمودم و پس از بازديد محل و صحبتهايي كه با آقاي فلاح از پرسنل شهرداري كه در حال ساخت اسكلت فلزي تعدادي آلاچيق جهت منطقه گردشگري سد بودند در باره منطقه و مروري بر تاريخ گذشته ، به انتظار دوستان ماندم .

 

اردوگاه تفریحی سد

پس از برفي كه دوهفته قبل ارتفاعات لاله زار را سفيد پوش كرده بود و با توجه به سرد شدن هواي منطقه، متوليان اردوگاه چادرهاي اقامتي را جمع كرده بودند.

  ساعت 16:30 با رسيدن افراد گروه  جهت استراحت شبانه به لاله زار برگشتيم و به منزل حاج عباس حسيني بواسطه آشنائي كه با پيشكسوت بزرگوارمان آقاي مهندس شمس الديني داشت رفتيم، از سر لطف صاحبخانه، بي نصيب ازآبگوشت  تبركي كه در همان محله درست كرده بودند نمانديم و پس از آشنائي با افرادي كه تازه به گروه ما پيوسته بودند و نقل وقولهاي هميشگي به استراحت پرداختيم

ساعت 5:00 روز جمعه پس از خواندن نماز صبح با ميني بوس به سمت اردوگاه هلال احمر به راه افتاديم و با گذر از كنار سد، ساعت 5:30 به ابتداي دهنه اورتي (آردي) رسيدييم  "توضييح اينكه در گويشهاي محلي به محل اطراق عشاير اورت كه از واژه تركي يورت (منزلگاه) گرفته شده گويند و احتمالا" با گذر زمان و ترجمه توسط كوهنوردان اوليه به دره آرتي و نهايتا" به آردي تبديل شده است". فاصله لاله زار  تا دهنه اورتي (ارتفاع2900m)حدود 6Km بصورت جاده خاكي بود.

 

دره سمت راست مسیر صعود به منطقه کوشا

 

دره سمت چپ مسیر صعود

ساعت 5:40 با تعداد 18 همنورد به سمت قله از طريق دره اورتي در جوار رودخانه لاله زار به راه افتاديم وپس از حدود يك ساعت پياده روي به اولين دوراهي رسيديم(ارتفاع 3120m) ، چنانچه مسير را مستقيم ادامه دهيم  به دامنه ارتفاعات شمال شرقي كوه كوشا خواهيم رسيد ، لذا با تغيير مسير به سمت چپ (جنوب شرق) مسير دره و رودخانه را ادامه داده و پس از طي حدود 10 دقيقه به دوراهي دوم خواهيم رسيد (ارتفاع 3150m)، با توجه به اينكه مسي اصلي دره سمت راست مي باشد *** ولي گروه ما دره سمت چپ را جهت صعود ادامه داد و حدود ساعت 8:15 در ارتفاع 3550m جهت خوردن صبحانه و چاي در دامنه اولين ارتفاعات صخره اي متوقف شديم.

 

محدوده استراحت صبحگاهی(صبحانه)

ساعت 9:10 پس از صرف صبحانه دره اصلي را تا انتها ادامه داديم و پس از سوار شدن بر يال اانتهاي دره ،قله سفيد پوش لاله زار در جنوب غربي نمايان شد و گذر از فراز و نشيبهاي منطقه  به دشت كوچكي كه در دامنه شرقي قله قرار دارد مي رسيم و با گذر ازشيبي نسبتا" تند ساعت 12:00 به قله رسيديم ، لازم به ذكر است چنانچه مسير اصلي را ادامه مي داديم حدود 30 تا 45 دقيقه  زود تر به اين دشت مي رسيديم.

هرچند بالاي قله بسيار سرد بود و لي ديدن منطقه وكمي بررسي و شناسائي خالي از لطف نبود ، از بالاي قله  در قسمتهاي جنوبي روستاهاي ده ديوان(Deh Divan) و ننوك(Nenok) و كمي دورتر تزرج(Tezerj) و ننيز(Neniz) و اسكر(Esker) و در دور دستها شهر رابر منظره اي زيبا به هر بيننده اي تقديم مي نمايد ، در منطقه شمال و  شمال غرب كوه چهل تن بردسير و در غرب و جنوب غربي ارتفاعات كوشا

 

نمائی از قله کوشا از بالای لاله زار

و در دور دستهاي شرق قله هزار و سرمشك و دندانه هنزا خود نمائي مي كنند.

 

ساعت 13:00 پس از استراحتي كوتاه ، عكاسي و فيلم برداري به سمت پائين البته از مسير اصلي به راه افتاديم و پس از صرف ناهار و نماز ساعت 17:00 به يورت رسيديم وبا جمع شدن گروه با ميني بوس به لاله زار آمديم .

    *** چنانچه مسير اصلي را ادامه مي داديم با گذر از دره اي وسيع  با پيچ وخمهاي متوالي و زيبا  درجوار رودخانه با مسيري پاكوب به دامنه قله اصلي رسيده وپس از بالا رفتن از شيب ملايم انتهاي دره (سمت جنوب) به دشت كوچك مشروحه فوق خواهيم رسيد كه بهترين مسير صعود مي باشد . لازم به ذكر است كه از نيمه هاي دره ، يالي از سمت راست به سوي  قله جدا مي شود كه اصلا" مطلوب جهت صعود نمي باشد.