دو پژوهشگر سوئيسي از ديدن گونه‌هاي حشرات و گياهان ايران ابراز شگفتي كردند

261j19t.jpg

261j0b6.jpg

261j08y.jpg

دو سوئيسي  عصر ديروز _ هفتم شهريور _  به همراه يك استاد شرق‌شناس در جمعي از اكوتورليدرهاي ايراني به تشريح سفر تحقيقاتي و توريستي خود در ايران پرداختند.

خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ اكوتوريسم و جذبه‌ها ـ دو سوئيسي  عصر ديروز _ هفتم شهريور _ در جمعي از اكوتورليدرهاي ايراني به تشريح سفر تحقيقاتي و توريستي خود در ايران پرداختند.
 
 اين دو زيست‌شناس سوئيسي با نام‌هاي«كريستين» و «رالف»، در ابتداي مراسم  با ابراز شگفتي از گونه‌هايي از گياهان،‌جانوران و حشراتي كه توانسته‌اند در ايران ببينند، به تشريح نگاه خود نسبت به ايران پرداختند و آن را نسبت به تصوراتي كه از قبل داشتند بسيار متفاوت ارزيابي كردند.
 
هرچند معمولا نتايج چنين تحقيقاتي به صورت مكتوب ارائه مي‌شود، اما در اين مراسم اين دو گردشگر با نمايش‌ عكس‌هايي از طبيعت ايران به تشريح سفر خود به مناطقي همچون البرز مركزي، قله دماوند و تخت سليمان پرداختند و برخي از گونه‌هاي گياهي و حشرات ايران را ناشناخته اعلام كردند.
 
"كريستين" در اين نشست گفت:«با آنكه من درس زيست‌شناسي خوانده‌ام، ولي گل‌هايي در دشت لار ديدم كه در هيچ كتابي عكس و نامي از آن را نديده‌ام. برخي از گونه‌هاي گياهي نيز چنان مشهورند كه درباره آنها چندين جلد كتاب نوشته شده است.»
 
"رالف" نيز با اشاره به پتانسيل ايران براي جذب تورهاي گردشگري تصريح كرد:«تورهاي طبيعت‌گردي را مي‌توان ارزان‌تر از تورهاي فرهنگي برگزار كرد و مي‌توان مناطقي چون دشت لار ايران را نشان‌شان داد.»
 
در پايان اين مراسم دكتر "جاني چنگ" شرق‌شناس و استاد چيني دانشگاه كمبريج با انتقاد از وضهيت نابه‌سامان طبيعت ايران گفت:«مدتي قبل به محلات رفتم و در رودخانه سرچشمه كلي آشغال ديدم كه منظره آن را مخدش كرده بود از طبيعت گردان هم كه راجع به علت آن مي‌پرسيدم اظهار بي‌اطلاعي مي‌كردند و مي‌گفتند به ما ربطي ندارد.»
 
وي افزود:«جاي تاسف است كه طبيعت زيباي ايران يك سيستم درست بازيافت ندارد و برخي افراد طبيعت‌گرد هم خود را ملزم به پايزه نگه داشتن آن نمي‌دانند. در حالي كه زباله‌هايي همچون شيشه و كاغذ را مي‌توان به راحتي جمه‌آوري و بازيافت كرد.»
 
اين نشست كه به زبان انگليسي برگزار شده بود با طرح سوالاتي از سوي برخي از راهنمايان تور به پايان رسيد.
 
علي شاكر
/ 4 نظر / 15 بازدید
مرد خاکی

سلام اقای سرچشمه پور....ممنون که به تارنگار ما سر زديد...با سپاس....موفق باشيد

مريم

سلام واقعا شنيدن اين جور چيزها مثل تاريخ.فرهنگ .و طبيعت ايران علاوه بر غرور حس تلخی را هم به بار می آورد

مهدی

کوهستان عاليه .... خوش به حال کوهنوردان

فخری

سلام واقعاْ تصاوير چشم نوازی است کاش اينقر از طبيعت دور نبوديم کاش اين جلوه های ويژه هر آن روحمان را جلا می داد کاش ما بيچارگان دور از طبيعت بايد به اين بسنده کنيم