غار قوری قلعه

 

تابستان فصل بازديد از غار قوري قلعه فرا رسيده است.غاري كه تا كنون كسي انتهايش را كشف نكرده است.

 

تهران_ خبرگزاري ميراث فرهنگي

اكوتوريسم و جاذبه‌ها_غار بي پايان قوري قلعه در كرمانشاه از مهمترين جاذبه‌هاي طبيعي اين استان و نمونه مهمي از مكانهاي غني زيست‌‌محيطي كشور به شمار مي‌رود.

 در 700 متري غار، آباديي قرار دارد كه در ايام قديم اطراف اين آبادي را قلعه‌هاي مختلفي در بر گرفته كه شكل يكي از اين قلعه‌ها، شبيه قوري است و به همين دليل اسم غار از نام همين آبادي گرفته ‌شده است.

   16197-15111.JPG

 اين غار در كيلومتر 86 جاده كرمانشاه قرار گرفته است.در تابستان 1368 غارنوردان كرمانشاه تا عمق هزار و 340 متري غار را شناسايي كردند و فاز نخست غار به طول 500 متر براي آن در نظر گرفته شده است.

قوري قلعه در گذشته مورد توجه اكثر غارنوردان مختلف از كشورهايي همچون امريكا، انگليس، فرانسه در سالهاي 1336، 1345 ، 1363 بوده كه اين غارنوردان تا عمق 550 متري غار را شناسايي كرده‌اند.اين غار در تابستان 78 براي نخستين بار مورد بازديد عموم قرار گرفت.

در فاز نخست غار، دو تالار به نامهاي مريم و كوهان‌شتر شناسايي شد كه اشكال مختلفي از جمله (نيم رخ شتر، كوهان شتر، كاخ سفيد امريكا، مار، طوطي، كركس، قلب، مشابه تصوير حضرت مريم، شير سنگي، بابانوئل، برج پيزا، آسيه زن فرعون، (ابوالهول)، مجسمه فردوسي، كشتي در آنها ديده مي‌شود.

فار دوم غار كه هزار متر است، شامل سه تالار به نامهاي نماز، بلور و عروس يا بتهوون(بزرگترين موسيقي دان جهان) است.تالار نماز در 550 متري غار و چسبيده به تونل برزخ است.

اين تونل، قسمت اصلي غار است كه عمليات حفاري آن را متوقف كرده است.تونل برزخ به طول 12 متر و عرض 8 متر بوده و سقفش به آب چسبيده است.

در هزار متري غار نيز تالار بلور وجود دارد كه از نظر بسياري از كارشناسان و جهانگردان، زيباترين حوضچه جهان داخل آن است.

قنديلهاي پرده‌اي شكل در اين حوضچه وجود دارد كه وقتي با دست به هر كدام از آنها ضربه مي‌زني، صداي يكي از آلات موسيقي از آن به گوش مي‌رسد.

در هزار و 500 متري غار تالار عروس (بتهوون) قرار دارد كه زيبايي آن قابل توصيف نيست. جنس سنگهاي آن كريستال و سفيد و براق بوده و اگر كسي بخواهد روي آنها راه برود ،جاي پاي او در اين قسمت مي‌ماند.

 از سقف غار نيز قنديلهايي شبيه ميله خودكار كه جنسشان از رسوبات آهكي است و حالت كريستال دارند، آويزان بوده و دو الي هشت متر ارتفاع دارند. اين قنديلها به قدري نازك و شفاف هستند كه با زدن يك دست تمامي قنديل مي‌ريزد.

در دو هزار و 700 متري غار نيز چهار آبشار به ارتفاع 10 الي 12 متر وجود دارد. تا كنون كسي انتهاي غار را كشف نكرده است و در اصل اين غار بي انتها است.

زمين شناسان قدمت غار را 60 ميليون سال برآورد كرده و طول تقريبي غار را 13 كيلومتر تخمين زده‌اند.دماي داخل غار (-7) و رطوبت نسبي آن (89%) است.

هشت عدد قاشق و بشقاب، چهار عدد كوزه بزرگ، يك عدد كوزه كوچك كه 15 عدد سكه داخل آن بوده و مربوط به دوران يزدگرد سوم و اواخر دوره ساسانيان است و همچنين جمجمه سر انسان از اشياي كشف شده در غار قلعه قوري است.

/ 0 نظر / 19 بازدید