گزارش صعود به قله پلوار( ۴۲۶۰ متر)

به نام خدا<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 قله پلوار Palvar  (ارتفاع حدود 4260متر)

 

پنجشنبه28/2/1385

همنوردان : هيئت كوهنوردي مس سرچشمه

 

مسير(كرمان – ماهان – مزرعه اميرآباد – دره بر) ساعت 17:00 مورخ 28/2/85 ماهان را به سمت آبادي دره بر (Dareh Bor) از حدود كيلومتر 31 كرمان ، جاده قديم ماهان (نرسيده به پمپ بنزين) به سمت شرق  ترك كرديم ، پس ازطي حدود 15 كيلومتر جاده خاكي وگذر از مزرعه اميرآباد و اطاقكهايي كه در صخرهاي طبيعي ايجاد شده بود وبيننده را به ياد روستاهاي صخره اي ميمند و كندوان مي انداخت رسيديم .

نمائی از ديواره های پلوار از امير آباد

 

ساعت 18:00 كنار درختان چنار و در مجاورت استخر آب دره بر ، با فضائي دلنشين و جذاب در دامنه رشته كوهها ي پلوار جهت استراحت شبانه اطراق نموديم.با زدن چادرها و جمع آوري هيزم لوازم شام وچاي را آماده كرديم و پس از صرف شام و چند ساعتي بحث و گفتگو و مرور برنامه صعود فردا  به استراحت پرداختيم .

ساعت 4:00 بامداد طبق برنامه قبلي بيدار شديم و پس خواندن نماز و اماده شدن ، ساعت 4:30 به سمت قله حركت كرديم باتوجه به اينكه با ادامه مسير به سمت انتهاي دره(سمت شرق) مي توان از يال انتهايي يا دره منتهي به بيدستان قله راصعود كرد ، گروه ما از يال انتهائي دره(سمت جنوب) مسير را ادامه داديم تا ساعت 5:50 به انتهاي اين يال ، محدوده تابلوي يادواره شهداي كوهستان كه در تاريخ 22/11/76 پس از باز گشت از قله بعلت بوران شديد پس از چهار روز جنگ و نبرد با سرما به رحمت ايزدي رفته بودند رسيديم ، زنده ياد حشمت ا.. قانوني از همنوردان عزيزمان كه سالها با هيئت مس سرچشمه قلل زيادي را فتح كرده بود و همچنين دوستان عزيزمان كه عضو هيئت كرمان بودند به نامهاي 1- حميدرضا زين العابدين زاده 2- اصغر گلابي 3- محمد علي مهديزاده ، روحشان شاد . 

   

پس از صرف صبحانه و چاي ساعت 6:30 مسير را كه با شروع صخره ها آغاز مي شد ادامه داديم و با گذر از صخره هاي ممتد كه با علامتهاي متعددي  با استفاده از سنگ چينها درست كرده بودند ، در ساعت 8:15 به اولين ارتفاعات (3900 متر) كه اصطلاحا"پل صراط ناميده مي شوند رسيديم ، با توجه به صعب العبور بودن اين مسير در زمستانها، به اين نام خوانده مي شود .

وقتي بالا ي پل صراط هستيم جايگاه مبارزه دوستان شهيدمان كه سالها پيش در نزاع با بوران وسرما  مغلوب شده بودند و گروه ناجی تكه اي از لباس بادگير يكي از آنها رادر محل با گذاردن پاره سنگي روي آن مشخص کرده نمايان می شود وتاثيري شگرف بر ضمير بينندگان مي گذاردكه چرا كوهستان با اين همه زيبائي و آرامش مي تواند چنان تاثيري منفي بر ما بگذارد كه تا پايان عمر نسبت به آن غفلت خورده و وحتي يادش لرزه بر اندام و روحمان گذارد. هرچند دراين حادثه دو نفر البته با قطع عضو ، جان سالم بدر بردند ولي مرور اينچنين وقايعي ممكن است آموزنده باشد ولي دل آزردگي بيشتري دارند .

علامت قرمزمحل مبارزه دو تن از کوهنوردان عزيز با سرما وبوران

 

 پس از كمي استراحت و اداي احترام به اين عزيزان به مسير ادامه داديم ، هر چند از بيدستان به بعد هيچگونه چشمه يا آب رواني وجود ندارد ولي باتوجه به كاهش بارندگيهاي امسال در بعضي جاها لكه هاي برفي وجود داشت و ما توانستيم در اين ميسير با آبميوه و برف، كمي هم يخ در بهشت درست كرده و ميل نمائيم . ساعت 9:45 به قله پلوار با ارتفاع حدود 4260 متر رسيديم ، با توجه به اينكه قله پلوار، مرتفع ترين قله منطقه است از بالاي آن قله گلچين در سمت جنوب ،روستاي جوشان در دامنه هاي دور دست شمال شرقي  و كوههاي جفتان و قفس و كافر كوه  درسمت شمال غربي خود نمائي مي كردند . 

 

قله گلچين از بالای پلوار   

 

نظر به اينكه برخلاف هميشه بالاي قله هوا مساعد بود و هيچگونه باد شديدي هم نمي وزيد حدود يك ساعت به استراحت وشناسائي منطقه پرداختيم و ساعت 10:45 به سمت پائين حركت كرديم وبا توجه به اينكه عجله اي نداشتيم مسير برگشت را حدود 5/3 ساعت طي كرديم و به جايگاه اوليه كنار ميني بوس رسيديم .

 

 

با تشكر

 

/ 1 نظر / 116 بازدید

امیر بهرامی ناگفته های صعود اورست 84 را در این وبلاگ بخوانید : www.everestexpedition1384.blogspot.com amirxxbahrami@gmail.com