توصيه‌هاي زمستاني را در كوهنوردي جدي بگيريد

 فدراسيون كوهنوردي نظر به حساسيت‌هاي انجام صعود زمستاني كوهنوردان كه متاسفانه معمولا حوادثي را نيز دربردارد علاقه‌مندان به ورزش كوهنوردي را به رعايت نكات ايمني فراخواند.

21466-14839.JPG

خبرگزاري ميراث‌فرهنگي ـ گردشگري ـ فدراسيون كوهنوردي با توجه به فرا رسيدن فصل زمستان و سرد شدن هوا و نظر به حساسيت‌هاي انجام صعود زمستاني كوهنوردان كه متاسفانه معمولا حوادثي را نيز دربر دارد علاقه‌مندان به ورزش كوهنوردي را به رعايت نكات ايمني فراخواند.
بر اساس اعلام فدراسيون كوهنوردي، همراه داشتن پوشاك كافي و مناسب فصل، آگاهي يافتن از وضعيت آب و هوايي قبل از صعود به ارتفاعات، آگاه كردن خانواده، نزديكان يا دوستان از جزئيات زماني و مكاني صعود و برگشت، استفاده از مسيرهاي مشخص و پاكوب شده براي صعود و برگشت، زمان‌بندي مناسب براي به پايان رساندن برنامه، قبل از تاريكي هوا (بهترين زمان اقدام به بازگشت ، ساعت 14است) بايد از سوي كوهنوردان رعايت شود.
 به همراه داشتن وسايل ضروري كوهستان شامل مواد غذايي كافي و وعده غذايي اضافه، تجهيزات روشنايي، سوت، قطب نما، نقشه منطقه‌ كوهستاني، كمك‌هاي اوليه، چاقو، كبريت، كارت شناسايي و گوشي تلفن همراه نيز از ديگر موارد پيشنهادي فدراسيون كوهنوردي است.
 اشراف داشتن به منطقه صعود از لحاظ مسيرها و نقاط خطرناك، خودداري از صعود انفرادي ، همراه بودن با گروه و افراد مجرب، پرهيز از اجراي برنامه‌هايي كه فراتر از توانايي جسمي ، فني و روحي است، خودداري از رفتن به ارتفاعات تا72 ساعت پس از بارش برف به خاطر احتمال ريزش بهمن، استفاده از لباس‌هايي با رنگ‌هاي واضح مثل قرمز، زرد، فسفري، توجه به علائم هشداردهنده، تابلوهاي راهنماي مسير، هشدارهاي افراد مجرب، امدادگران و افرادي كه از ارتفاع برمي‌گردند، همراه داشتن شماره تماس ارگان‌هاي امدادرسان منطقه از جمله اورژانس، هلال‌احمر و نيروي انتظامي و توصيه به فراگيري آموزش‌هاي كوهنوردي در مراجع ذي‌صلاح مثل هياتهاي كوهنوردي و باشگاه‌ها هم از ديگر مواردي است كه بايد هنگام صعود به مناطق كوهستاني رعايت شود.
/ 3 نظر / 5 بازدید
آيدين

سلام..تولد وبلاگمه بیای خوشحالم می کنی...

جرس

جناب سرچشمه پور از عکس کوير لوت مندرج در وبلاک شما در نشريه بانگ جرس استفاده کرديم.(البته با ذکر نام وبلاگ)متاسفانه فرصت نشد اجازه اخذ شود با عرض پوزش.

آيدين

سلام ..ممنون ازت دوست من.