گزارش صعود به قله گردو (۳۲۳۰ متر) دره در (داوران)

به نام خدا

گزارش صعود به قله گردو (دره در – داوران) ارتفاع 3230 m

 همنوردان : هيئت كوهنوردي مس سرچشمه

4834ba0.jpg

نمای قله از دره در

بعد از صعودي كه بهمن ماه  به قله چشمه برفی(ارتفاع3000متر) جيرفت داشتم فرصتي كه پاي در دامن كوهساران گذاريم و گوشه چشمي به طبيعت افكنده و نفسي تازه كنيم ، بدست نيامد تا طبق برنامه هيئت مقرر شد جهت تنظيم برنامه سال 86 دور هم جمع شده و درجوار دوستان از طبيعت گردي هم بي نصيب نباشيم .

 ساعت 16:00 پنجشنبه مورخ 16/1/86 كرمان را به سمت رفسنجان ترك كردم و پس از خوش وبشي كه با دوستان عزيزم آقايان بيگلري ، نهاوندي و ملائي در رفسنجان داشتيم حدود ساعت 18:00 در معيت آقاي ملائي با گذر از قاسم آباد حاجي و حسين آباد شفيعي به سمت دره در(Darreh Dorr) حركت كرديم .

پس از طي حدود40 Kmساعت 18:20 به دره در  رسيديم و پس از پرسو جو معلوم شد ساير همنوردان كه از  سرچشمه حدود دوساعتي قبل به آنجا آمده بودند در آستانه مقدس آمامزاده عبدا000 (دره در بالا) اطراق كرده اند ، ما با گذر از رودخانه اي كه عاري از قطره اي آب  بود به محوطه آمامزاده  رفتيم و با رويت دوستان و تقديم تبريكات سال نو ، در ساختمان بزرگي كه در جوار ساختمان اصلي به همت خيرين احداث شده بود جهت شب ماني جايي رادر نظر گرفتيم .

 پس از شناسائي محل ، جمع شدن دوستان و صرف شام تا نيمه هاي شب به بحث و گفتگو ، نقد و بررسي مشكلات و تنظيم برنامه صعود پرداختيم كه نهايتا" برنامه بشرح زير تنظيم شد .

فروردين     : كوه گردو (دره در)  رفسنجان     16 الي 17

ارديبهشت :  گلچين  (ماهان)    كرمان         19 الي 21

خرداد       :  جفتان  (سيرچ)     كرمان        23  الي 25

تير           :  سه شاخ (جوپار)    كرمان        13 الي 15

مرداد       :  سبلان (اردبيل) – ناز و كهار        3 الي 11

شهريور    :  شير كوه               يزد            14 الي 16

مهر         :  ماه مبارك رمضان                     ----------

آبان         : چاه برف (خبر)        بافت            9 الي 11

آذر          :   طرنگ                 بافت           14 الي 16

دي         :  لاشكار             سرچشمه        14/10/85

بهمن      :  بحراسمان        جيرفت - بافت    10 الي 12

اسفند    :  درميان              جيرفت             15 الي17

صبح روز بعد ، ساعت 5:30 دوستان همنورد بيدار شدند(هرجند صداي اذان كه از بلند گوي امام زاده پخش شد اكثر همنوردان را بيدار كرده بود ) و پس از خواندن نماز و بستن كوله پشتيها ، با روشن شدن هوا (ساعت 6:00) از مسير رودخانه به سمت قله حركت كرديم . 402719y.jpg

با توجه به اينكه در طول مسير هيچ اثري از  آب يا چشمه ساري  نمي باشد بايد از دره در ، يا آب رواني كه از باغ هاي مشرف به رودخانه مي گذرد جهت برداشت آب مصرفي مورد نياز اقدام نمود .

44b0lqq.jpg

پس از پر كردن قمقمه ها  در جوار چنارستان ، دره سمت راست را با عبور از آب بند خاكي كه بعلت شني بودن آن خالي از آب بود در مسير كف دره (رودخانه) ودر ميان درختان بادام كوهي كه دو طرفش را ديوارهاي صخره اي احاطه كرده بود ادامه داديم تا به دوراهي رسيديم ، طبق گفته افراد محلي مسير اصلي با ادامه دره تا انتها واز طريق يال سمت چپ و صعود به خط الراس مي توان راحت قله را فتح كرد.

2gubotg.jpg

باتوجه به اينكه دوستان عزيزمان ، آقايان محمدي و رضائي قبلا" از دره سمت چپ  مسير را شناسائي كرده بودند بنابراين  طبق برنامه دره سمت چپ را تا انتها ادامه داديم و با ارتفاع گرفتن از يال وسطي كه تا حدودي مسيري صخره اي ولي قابل عبور بود به جايگاهي نسبتا "مناسب جهت صرف صبحانه رسيديم ، با جمع آوري بوته هاي خشك ، آتشي افروختيم وپس از صرف صبحانه و چاي حدود ساعت 9:45 به سمت قله حركت نموديم ، با كمي ارتفاع گرفتن به يال اصلي رسيديم بطوريكه قله صلاتو و كوه سرخ در سمت چپ(شمال) و روستاي سرووئيه(سبلوئيه) درروبرو (شرق)  و ارتفاعات دو شاخ زرند در شمال شرق نمايان بود.

خط الراس را به سمت راست (جنوب) ادامه داديم و با جمع شدن افراد گروه  ساعت 11:00 قله را صعود كرديم .

2s16bgl.jpg

2rwawz6.jpg

 پس ازانجام مراسم و شناسائي منطقه به سمت پائين حركت كرديم و پس از حدود 5/2 ساعت به دره در  رسيديم و صعودي ديگر را  به پايان رسانديم .  

 

/ 5 نظر / 20 بازدید
سايت جامع گردشگری ايران

سلام عزیز دل. از مطالبت واقعا لذت بردم و اگر موافق باشی میتونیم با هم همکاری خوبی داشته باشیم. مطالبی را که مفید میدونی برای اضافه شدن به سایت برامون بفرستی استفاده میکنیم و خوشحال میشیم. اگر با تبادل لینک هم موافقی خبری بده . موفق باشی...(امید)

رضا مسافر

سلام آقا! احوالات که خوبه شکر خدا. لينک وبلاگ شما را در سروش کوهستان منتشر کردم . کرمون اومدم هوای من و دوستان را داشته باش

م..........

سلام آقای سر چشمه پور من اهل روستای دره در هستم از اینکه به دیار ما اومدید خوشحالم در رابطه با مطلبی که نوشته بودید از رودخانه رد شدید و آب نداشته خواستم بگم که یادمه قبل از سال 80 فصل زمستان و بهار با هر بار ریزش باران سیل آسا بود اما موقت . یادم میاد سال 75 بود چنان بارونی اومد که یک گله گوسفند رو به کلی نابود کرد من اونزمان اول راهنمایی بودم و در مورد قلهف اتفاقا منم تا سر اون قله ای که شما فرمودید رفته ام با خونواده اما یه جایی هست نرسیده به دره در به نام غار مومیایی که در زبان محلی میگن مومنایی منطقه صعب العبوریه کمتر کسی به اونجا رفته باید جای دیدنی باشه . میدونستید؟ من خیلی دلم میخواد اونجا رو ببینم اما شاید نشه ولی شما حتما دیدن کنید کمکی ازم بر بیاد دریغ نمیکنم التماس دعا خدا نگهدار

مهدی فرهادی

با سلام گزارش جامع و کاملی از پیمایش خط الراس جوپار را میتوانید در قسمت گزارش برنامه های وبلاگ ملاحظه نمایید. شاد و پیروز باشید