گروه كوهنوردي آرش 37 ساله شد

 گروه كوهنوردي آرش كه دومين گروه فعال به لحاظ قدمت در ايران است، پنج‌شنبه همزمان با شب يلدا 37مين سال تاسيس خود را در مركز مشاركت‌هاي مردمي جشن گرفت.

خبرگزاري ميراث‌فرهنگي ـ گردشگري ـ حسن نجاريان ـ خيابان‌ها به سوي يلدا، شلوغ و خودروها عجولانه در ترددند تا اين شب را با خاطره‌اي بهتر به انتها برسانند. شهر زير لحاف نازك مه آرميده نويد زمستاني پربار مي‌دهد، نفس كشيدن ديگر در اين فضا سنگين شده و اما در گوشه‌اي از اين شهر شلوغ حكايت ديگر است؛ عده‌اي كوهنورد عاشق گرد هم آمده‌اند براي گراميداشت عمري تلاش، رفتن و ساختن به پاس قدرداني از قديمي‌ها آنان كه بدرستي كاشتند و حال اين نهال جوان به درخت تنومندي تبديل شده بدور از گزند طوفان و بيم موج. 

حدود يكصد نفري جمعند به منظور تجديد خاطرات، هم طنابي‌ها، هم گام‌ها و خنده وشادي از ته دل و در اين بين آنان كه زرنگ ترند با خانواده حضور دارند و ديگران دل نگران و در صددند تا زودتر به خانه برگردند، طبق معمول، برنامه‌ريزي هم كه هيچ مشكلي ندارد!! به جز اينكه با نيم ساعتي شايد هم بيشترتاًخير تازه فكر جابجايي سالن به سر مي‌زند و رايزيني‌هاي معمول كه ساعتي طول مي‌كشد، تا سفره با سليقه يلدا پايين دست نماد زيبايي آرش پهن شود و گوينده خوش سخن مدعي را سر ذوق آورد واز اين رسم كهن گويد.
تا آغازي باشد بر دعوت دبير باشگاه: "رضا" از سينه سخن مي‌راند و از كوه مي‌گويد سال بين  كوه‌ها، كنفرانس زيني و اهميت آن در زندگي و راه و رسم كوهنوري، رضا با حرارت به سراغ تولد آرش كهن مي‌رود تولد اين گروه قديمي، جالب اينكه گروه با اين ميزان فعاليت گسترده تا به حال فقط پنج كشته دركارنامه خود دارد: «سه نفر در بهمن سال 48 پشت توچال، يك نفر در مسير توچال بر اثر يخ زدگي و يك نفر در سال 74 و در طول عمر گروه پنج نفر نيز به علت بيماري و... جان باختند.»
و در ادامه دوست جوان ديگر كه قدري نيز از عدم اجراي پاور پونيت طراحي شده به لحاظ ناهماهنگي سيستم سالن ناراحت به نظر مي‌رسد شروع مي‌كند از پيشينه آرش گفتن: 1347 نخستين صعود اولين ايراني به ديواره علم كوه مسير هاري روست(با فريدون نجاء)
1348 نخستين صعود اولين ايراني به ديواره علم كوه مسيرفرانسويها
1348 نخستين صعود اولين ايراني به ديواره بيستون از راهي نو و" شكل گيري اولين تشكيلات رسمي گروه و نامه نگاري ها"
1354 برنامه ريزي صعود به هندو كوش
سال 55 به سوي منطقه هندو كوش " تريچمير"
1358 صعود گرده آلمانها در شهريور ماه با چهره ي زمستاني
1360 اولين صعود گروه ايراني به دره يخاردماوند
سال ها ي 1361 تا 63 گشايش مسير جديد آرش بر پيكر ديواره علم كوه
1363صعود زمستاني خط الراس دو برار تا قله چنگيز چال
1363 صعود زمستاني گرده آلمانها همراه با تيم فدراسيون كوهنوردي
1363اولين صعود يخچال سبلان
1364 برنامه ريزي و ساخت پناهگاه گرده لجني سركچال
1364 صعود صعود يك شبه مسير آرش در ديواره علم كوه
1365 آغاز فعاليت رسمي گروه بانوان آرش
1365صعود هاي متعدد بروي ديواره علم كوه توسط بانوان وآقايان
1365 اولين دور گردي دماوند از ارتفاع 5000 متري
1366 زمستاني بيستون، جبال بارز
1367بيستون بانوان مسير هاي مختلف، شاه شهيدان
1368گشايش مسير جديد بروي ديواره آب اسك‌،
1368صعود انفرادي آقاي بيژن صادقي از ديواره علم كوه مسير لهستان‌، صعود يزدآبادي‌ها از مسيرهاي ديواره، صعود انفرادي يزدآبادي از گرده با زماندو ساعت و 45
و از سال 1368آقايان فريدون اسماعيل زاده و حسن نجاريان به عضويت افتخاري گروه در آمدند.
1369 صعود زمستاني وانفرادي محمد نوري از ديواره علم كوه مسير آرش پس از تلاش گروه و ثابت گذاري وبرگشت.
و در ساليان متمادي حضور فعال اعضاي گروه به اردوهاي تيم‌هاي اعزامي به مناطق هيماليا، تيان شان و پامير با صعودهاي:كمونيزم، خان تنگري، گاشربروم دو، راكاپوشي، اورست، چوايو، شيشپانگما، ماكالو، لوتسه، گاشربروم يك، پومري، اسپانتيك، صعود سعيد طوسي بر بام جهان و صعود يكي از اعضا به پهنه ايسلند.
/ 1 نظر / 39 بازدید