كشتي نوح در كوه‌هاي البرز پهلو نگرفته است

32571-53855.JPG

              رشته کوه البرز

يک باستان شناس تاکيد کرد که بر اساس الواح سومري و بابلي، محل فرود كشتي نوح منطقه‌اي در نزديكي‌هاي كوه ‌آرارات است و احتمال پهلو گرفتن اين كشتي در كوه‌هاي البرز منتفي دانست.  

خبرگزاري ميراث فرهنگي_ميراث استان‌ها_ زهراكشوري_يک باستان شناس ايراني اعلام کرد که بر اساس الواح سومري و بابلي محل فرود كشتي نوح منطقه‌اي در نزديكي‌هاي كوه ‌آرارات است. 
پيش از اين مجله نشنال‌جئوگرافيک با طرح اين سئوال که آيا كشتي نوح(ع) در ارتفاعات 4هزار متري سليمان در رشته كوه البرز کشف شده است؟ توجه باستان شناسان را به اين موضوع جلب کرد اما برخي باستان‌شناسان و مسئولان سازمان ميراث فرهنگي وگردشگري وقوع چنين اتفاقي را رد كردند.
 
اين نخستين بار نيست كه شايعه وجود كشتي نوح(ع) در ايران قوت مي‌گيرد. پيش از اين نيز اين شايعه شنيده مي شد که كشتي نوح(ع) را بايد در منطقه "جم" بوشهر يافت.
 
چند سال گذشته نيز عنوان شد كه محل فرود ‌آمدن كشتي نوح را در كشور بحرين يافته‌اند اما "كريميان سردشتي"باستان شناسي كه به زودي كتاب باستان‌شناسي قرآني تاليف خود را به چاپ مي‌رساند مي‌گويد: « در اين مورد كنگر‌ه‌اي در كشور بحرين برگزار شد که مجموعه مقالات عنوان شده در اين كنگره به دست من هم رسيد. اما مطالب ناقص بود به طوري که نمي توان به آن‌ها استناد كرد. البته نظريه ديگري هم وجود دارد مبني بر اين كه كشتي نوح در عربستان فرود آمده‌. اما باز هم مدارك و اسناد آن بسيار ناقص و بي‌مبناست.»
 
كشتي نوح دركوه "جودي" آرام گرفت
 
به گفته كريميان بر اساس الواح سومري و بابلي محل فرود كشتي نوح منطقه‌اي در نزديكي‌هاي كوه ‌آرارات است: « باستان‌شناسان ابزار بسياري را در كنار كشتي کشف شده در نزديكي‌هاي كوه ‌آرارات،  يافته‌اند. چوب‌هاي پوسيده كشتي ساليابي‌ شده و آزمايش‌هاي كربن 14 به منظور تعيين قدمت اثر روي آن‌ها انجام گرفته‌است. باستان‌شناسان با توجه به نتايج آزمايش ها احتمال بسيار داده‌اند كه اين کشتي همان كشتي نوح باشد.»
 
اسناد و مداركي چون كتاب مقدس(عهد عتيق) نيز محل نشست كشتي نوح را كوه‌هاي آرارات مي‌داند. کريمان مي گويد: «البته تفاسير و كتب جغرافي دوره اسلامي نيز اين مسئله را تاكيد مي‌كند. در قرآن هم به صراحت آمده: "كشتي نوح در كوه‌هاي "جودي" آرامش گرفت.»
 
كوهي كه در حال حاضر كشتي مورد نظر روي آن قرار گرفته به تركي " كودي" داغ يا همان كوه"جودي " خوانده مي شود.
 
رشته كوه‌هاي آرارات از دو كوه كوچك و بزرگ تشكيل شده است.  كريميان اعتقاد دارد كوه "جودي" در رشته كوه آرارات كوچك همان كوهي است كه در قران به آن اشاره شده: «ساليان طولاني است كه باستان‌شناسان اروپايي و آمريكايي در اين كوه كاوش مي‌كنند و اين كاوش‌ها هنوز ادامه دارد.»
 
كشتي نوح مسئله جهاني است 
كريميان كشتي نوح را موضوعي جهاني مي‌د‌اند: «داستان نوح براي سه دين بزرگ اسلام، مسيحيت و يهوديت اهميت دارد و بر همين اساس از گذشته‌هاي دور در اين مورد مطالعات بسياري انجام شده‌ و حتي در دوره‌هاي پيش از اسلام هم مورد توجه قرار داشته است . چنانکه در تاريخ هم مي‌خوانيم در كتابخانه "آشور باني‌پال" در مورد كشتي نوح صحبت مي‌شود.»
 
 آشور باني‌پال ، پادشاه آشور (859 -883 قبل از ميلادي) مدعي بود كشتي نوح در محلي به نام "ني سير" پهلو گرفته است. كاوش‌هاي باستان‌شناسان اروپايي و آمريكايي در فاصله كمتر از 500 ياردي محل كشتي نيز  به شناسايي دهكده اي منجر شد كه"اوزون گيلي" نام دارد و پايين تر از آن روي نقشه هاي بسيار قديمي، محلي به نام "ني سير" يا "نسير" مشاهده مي شود.
 
آغاز قصه
 بر اساس نوشته هاي "جاناتان گري"، باستان‌شناس استراليايي كه  30 سال  از زندگي ‌اش را صرف كاوش روي اين كشتي كرده،  در سال 1959  يك خلبان اهل تركيه، بر اساس ماموريت محول شده، چندين عكس هوايي براي موسسه "ژئودتيك" تركيه برمي‌دارد. درميان عكس هاي او تصويري جلب نظر مي كرد كه شبيه يك قايق بود. قايقي بزرگ كه بر سينه تپه اي در فاصله 20 كيلومتري كوه هاي آرارات آرميده بود.
 
 خبر در سراسر دنيا بخش شد و تعداد بي‌شماري از باستان‌شناسان اروپايي و آمريكايي را به آرارات كشاند.
 
باستان‌شناسان دوباره از شي كشف شده عكس گرفتند و عكس‌ها يك شي بزرگ چوبي مانند كشتي را نشان مي‌داد. در سال 1959 بار ديگر چند عكس هوايي از اين شي در 20 كيلومتري جنوب آرارات بزرگ گرفته شد.
کريميان مي گويد :«بعد از آن دكتر "براند نبرگ"، از دانشگاه "اوهايو" به آرارات مي‌رود و عكس‌هايي از آن مي‌گيرد و اعلام مي‌كند : من شك ندارم كه اين شي يك كشتي است.»
"براندنبرگ" كسي بود كه در زمينه كشف تاسيسات روي زمين از طريق عکسبرداري هوايي، مطالعات دانشگاهي داشت و پايگاه‌هاي موشكي كوبا را در دوران كندي كشف كرده بود. او اذعان داشت كه شي ديده شده در اين عكس به طور يقين كشتي است. پس از آن يك گروه آمريكايي به منطقه اعزام شدند. ولي نتوانستند اطلاعات قابل توجهي پيدا كنند.
 
زلزله‌اي كه از راز كوه جودي پرده برانداخت
 
"ران وايت" باستان شناس آمريکايي، با انجام محاسبات دقيق متوجه شد كه طول جسم عظيم کشف شده خيلي بيشتر از آن است كه در عكس ديده مي شود و  زير گل و لاي قطوري دفن شده است.
 
از تحقيقات " وايت "  مدت زيادي نگذشته بود كه در 25 نوامبر سال 1978، وقوع زمين لرزه اي در محل، باعث شد تا كشتي به طور شگفت آوري  از دل كوه بيرون بزند.
 
 به دنبال اين زمين لرزه، وايت ادعا كرد اين شي مي‌تواند باقي مانده كشتي نوح باشد. بعد از آن بسياري به اين نتيجه مي‌رسند كه آن شي بزگ و عظيم چيزي نيست جز كشتي نوح.
 
  كريميان كه به گفته خود كشتي نوح را از نزديك ديده است مي گويد اين كشتي سه طبقه دارد: «حتي باستان‌شناسان مو‌فق شده‌اند كه تا فسيل استخوان حيوانات مختلف را در كشتي بيابند.»
 
وي مي افزايد:‌ «"دكتر جاناتان گري"، باستان‌شناس استراليايي 30 سال است كه روي كشتي كاوش مي‌كند و شما مي‌توانيد گزارش‌ها و دستاورهاي وي را از طريق اينترنت دنبال كنيد. حتي برخي از باستان شناسان توانستند در سال 1991 ميلادي چندين فسيل شاخ حيوان را در اين كشتي كشف كنند.»
 
     كشف لنگرهاي كشتي  
چنانکه جاناتان گري در مورد اين کشتي گفته است،بر بلندي تپه هاي اطراف محل كشتي، باستان شناسان چند جسم بزرگ حجيم سنگي يافتند كه در بالاي هر كدام سوراخي بزرگ تعبيه شده بود.
 
 اين اجسام مثلثي شكل سنگي و نيمه صيقلي، شبيه به لنگرهاي كشتي‌هاي باستاني بودند كه "دراگ" ناميده مي‌شدند. اين شش جسم در واقع ابزاري بودند كه به علت وزن زياد به جاي وزنه يا لنگر به هنگام پهلو گرفتن كشتي به آب پرتاب مي شدند.
 
 اندازه كشتي نوح در كتاب مقدس 300 ذراع ياد شده و واحد ذراع در مصر قديم نيز برابر با 7/52  سانتيمتر بوده است . بر اين اساس محاسبه نشان مي دهد طول کشتي 158 متر و 46 سانت بوده که اين موضوع پس از محاسبه دقيق تاييد شده و رقم به دست آمده به طور دقيق عدد  158.46 متر را نشان داده است.
 
 
 
كشتي از الواح چوبي و فلز ساخته شده است
 
يکي از آثاري که باستان شناسان از اين کشتي کشف مي کنن حلقه اي فلزي است. كريميان كشف اين حلقه را مويد اين آيه‌اي از قرآن مي‌داند كه عنوان مي کند :« اين كشتي از دوچيز ساخته شده است الواح گلي و فلز.»
 
 از سوي ديگر جاناتان گري هم معتقد است آزمايش هاي انجام گرفته توسط دانشمندان وجود قطعات آهن را در فواصل منظم و معين در ساختار كشتي تاييد كرده است. آن‌ها همچنين گره ها واتصالات آهني محكم و برجسته اي را يافته اند كه در 5 هزار و 400 نقطه كشتي به كار رفته است.
 
باستان‌شناسان اعتقاد دارند استفاده وسيع و همه جانبه از فلزات در ساخت اين كشتي خارج از حد تصور ماست.  به نظر مي رسد كه تکنولوژي پيشرفته و رشد يافته اي در آن دوران وجود داشته كه به هر حال نوح توانسته از آن بهره مندشود.
 
كشف 4 ستون فلزي فسيل شده كه هر كدام 120 سانتيمتر طول دارند و از بخش هاي مهمي در ساخت كشتي به شمار مي رفتند، از جمله اين اشياء است كه هم اكنون در تملك وزارت معادن و فلزات تركيه قرار دارد.
 
شاهد از غيب رسيد
 
جاناتان گري در گزارش‌هايش مي‌نويسد: « در نزديكي محل فرود كشتي در بالاي تپه ، لوحي كشف شد كه ادعاهاي باستان شناسان را به طرز زيبايي اثبات كرد. كتيبه‌اي كه دست کم 4هزار سال قدمت دارد.  روي اين تابلوي سنگ آهكي، در سمت چپ، تصوير رشته كوه هايي ديده مي شود كه دركنار يك تپه و سپس يك كوه آتشفشان قرار دارد. در سمت راست،  يك تصوير قايقي شكل با 8 نفر انسان كنده كاري شده است. در بالاي سنگ كتيبه هم دو پرنده در حال پروازند. كشف اين كتيبه همگان را به شگفتي وا داشت.»
 
 او براي تاكيد بر ادعاهايش مي‌گويد:‌ «روايت است كه حضرت نوح"ع" پيش از به زمين نشستن كشتي و فروكش كردن آب، پرنده اي را كه بايد مانند كبوتريا كلاغ  بوده باشد ،به بيرون فرستاد تا مطمئن شود خشكي نزديك است يا نه . بار اول پرنده با خستگي به كشتي بازگشت و اين بدان معنا بود كه خشكي در آن نزديكي ها وجود ندارد. بار دوم پرنده به كشتي بازنگشت و اين آزمايش نشان داد كه زمان لنگرانداختن نزديك است.درست در 2 كيلومتري شرق محلي كه كشتي هم اكنون قرار دارد، دهكده اي وجود دارد كه " كارگاكونماز" ناميده شده است. نام اين دهكده تركي را چنين ترجمه كرده اند: " آن كلاغ نه توقف مي كند نه باز مي گردد"»
 
كشتي نوح د رشهر مانيست
"رضا حيدري" ، باستان‌شناس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان آذربايجان‌غربي ضمن رد كشف كشتي نوح در ارتفاعات سليمان گفت: «ساليان سال است كه باستان‌شناسان در كوه‌هاي تركيه به دنبال كشف كشتي نوح هستند. چون احتمال مي‌دهند كه كشتي نوح در كوه‌هاي آرارات نزديك ايران باشد اکنون هم شايعه شده كه اين كشتي در ايران كشف شده است.»
 
"حسين توفيقيان" ، باستان‌شناس زيرآب سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري نيز ضمن اظهار بي‌خبري از كشف كشتي نوح در كوه‌هاي شمال‌غربي ايران مي‌گويد:‌«ساليان بسيار زيادي است كه باستان‌شناسان اعلام كرده‌اند شواهدي از وجود كشتي نوح در كشور تركيه يافته‌اند. اما من  از كشفيات باستان‌شناسان خارجي در ايران و چنين ادعايي خبر ندارم.»
 
  مجوزي براي جستجوي كشتي نوح صادر نشده است
دكتر "مسعود آذرنوش"، رئيس پيشين پژوهشكده باستان‌شناسي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و "فاضلي نشلي"، رئيس جديد اين پژوهشكده هر دو ورود باستان‌شناسان خارجي و كشف كشتي نوح را در شمال ‌غرب ايران يا شمال تهران رد كردند.
 
فاضلي نشلي مي گويد: «كشتي نوح و اتفاقي كه در تاريخ گذشته افتاده است براي سه دين بزرگ اسلام، مسيحيت و يهوديت بسيار حائز اهميت است و نبايد خيلي راحت به شايعه پيرامون اين مسائل دامن زد. دامن زدن به اين شايعات باعث مي‌شود توسط مجامع علمي و ديني مورد مواخذه قرار گيريم.»
 
 
باستا‌شناسان، باستان‌شناسي را علم احتمالات مي‌دانند. براي همين  هم هيچ‌وقت صد در صد درباره يك موضوع نظر نمي‌دهند. با اين وجود  آن‌ها هيچ دليلي براي وجود كشتي نوح در ايران ندارند.... بسياري به وجود كشتي نوح در تركيه نيز باديده ترديد مي‌نگرند اما گزينه ديگري نيست.
/ 4 نظر / 19 بازدید
احد

خيلی خوبه...