گزارش صعود سراسری استان کرمان به قله چشمه برفی(ارتفاع3000متر) جيرفت

به نام خدا

قرار بود مراسم بزرگداشت سومين سالگرد زلزله بم ، مخصوصا"  ياد عزيزان كوهنوردي كه سالها سرود همنوردي را سروده بودند و اينك جز خاطراتي نيك ، كه يادآوري آنها التهاب زخمهاي فراموش شده  قلوبمان را تازه تر مي نمود ، در ساعت16:00 پنجشنبه مورخ 7/10/85 در منطقه دهبكري((Dehbakri كرمان با حضور پيشكسوتان كوهنوردي استان و آقاي احمد معرفت از بزرگان كوهنوردي ايران و عضو  هيئت كوهنوردي دناي اصفهان در معيت آقاي سماواتي و تعدادي از همنوردانشان با هماهنگي و سرپرستي آقاي دهدشتي بر گزار گردد.

  

4gorps6.jpg

استاد احمد معرفت

34dfns0.jpg

 آقاي سماواتي

4dq7861.jpg

آقاي دهدشتي(نمائي از دره مهرگان منتهي به قله)

حدود ساعت 14:00 كرمان را به سمت ماهان ترك كردم و در معيت دوست عزيزم آقاي آرش سلاجقه از ماهان به سمت جيرفت حركت كرديم.

حدود ساعت 16:40 به شهر زيباي دهبكري ، در دامنه رشته كوههاي جبالبارز،خط الراسي كه دومنطقه جغرافيايي با اقليمي بسيار متفاوت در محدوده اي به شعاع 20Km  را ايجاد مي كند و يكي از متنوعترين مناطق اقليمي كشور متمدن وعزيزمان ايران را درخود جاي داده است ، رسيديم.

با جمع شدن گروهها حدود ساعت 19:00 مراسم در سالن دبيرستان فاطميه با قرائت قران كريم واعلام برنامه ها شروع وباخواندن شعر و مقالاتي در رساي جانباختگاني كه با اعلام نظر بعضي از مراجع عظام شهداي زلزله بم نام گرفتند و اجراي زيباي تصنيفهاي موسيقي كه بر گرفته از آثار استاد بزرك موسيقي ايران ، مرحوم ايرج بسطامي و قدر داني از پيشكسوت كوهنوردي ايرا ن جناب آقاي معرفت(نويسنده كتاب 60 سال كوهنورديهاي من)و استفاده عزيزان كوهنورد از سخنان پيشكسوتان كوهنوردي كرمان جناب آقايان سيدي نيا و زندي به پايان رسيد.

پس از صرف چاي و شام و هماهنگي باسرپرست گروهها جهت صعود فردا، در محلهاي تعيين شده به استراحت پرداختيم، هرچند بعلت عدم حضور مسئولين برنامه در سالن اصلي با شب زنده داري تعدادي از جوانان ميهمان تا پاسي از شب اجازه استراحت به ما را ندادند، بهرحال صبح زود ساعت 5:00 بيدار شديم وپس خواندن نماز و صرف صبحانه ،ساعت 6:30 دهبكري را به سمت جيرفت ترك كرديم و حدود ساعت 6:45 به روستاي مهرگان رسيديم وبا جمع شدن افراد گروه كه بيش از صد نفر بودند حدود ساعت 7:00 به سمت قله حركت كرديم ،پس از حدود 2 ساعت كوهپيمائي از مسيري زيبا در جوار رودخانه خشكيده اي كه گوئي سالها آب مداومي در خود نديده بود و پوشش گياهي قابل توجه با درختان بنه ، ارچن ، كهكم كه دامنه اين ارتفاعات را زيبا تر جلوه گر مي شد ادامه داديم و با گذر از شيبي نسبتا" تند ، به منطقه اي وسيع و صاف در دامنه قله اصلي رسيديم.

4ftv7mr.jpg

2dc6es8.jpg

حدود نيم ساعت جهت جمع شدن گروه و رفع خستگي و گرفتن عكس وفيلمهاي يادگاري مانديم و مجددا" مسير را به سمت قله اصلي ادامه داديم و با گذر از فراز ونشيبهاي مسير كه از برف پوشيده شده بود ، زير نور آفتاب و درختاني كه باد و بوران ، شاخه هايشان را بصورت تيغه هاي برنده يخي در آورده و گوئي اين بوته ها ودرختان به گلهاي زمستاني آراسته شده اند ادامه داديم.

33crw1u.jpg

43o5icg.jpg

2hrefz5.jpg

44h9lxw.jpg

2z8z12b.jpg

48rply9.jpg

قلل سمت غرب(دلفارد ،بهراسمان و هزار)

2wn03f6.jpg

ارتفاعات سمت شرق( درميان و علمشاه)

اولين افراد گروه ساعت 10:15 به قله رسيدند و با جمع شدن گروه و شناسائي ارتفاعات اطراف(بطوريكه در دور دستهاي غرب ارتفاعات دلفارد و بهرآسمان و در سمت راستشان قله هزار خودنمائي مي كرد و قلل درميان و فاشكوه در سمت شرق و قله علم شاه در پشت آنها پيدا بود ) ، عكسبرداري و حدود نيم ساعت توقف به سمت پائين حركت كرديم و ساعت 12:20 با اولين افراد گروه به مهرگان رسيديم و با پايان صعودي ديگر در معيت دوست عزيزم جناب آقاي حمزه نژاد به كرمان باز گشتيم .

/ 1 نظر / 94 بازدید
افشار

سلام خسته نباشید . می خواستم بگم دهبکری (روستاست نه شهر ) قله های زیبایی هم داره ازتون دعوت میکنم حتما بیایید ما خوشحال میشیم. البته خودم فقط تابستون اونجام